fbpx

Disainify

4 peamist viga trükiste kujundamisel (ja kuidas neid vältida)

Vahel võib tunduda, et arvutis kujundatud trükis muutub printimisel tundmatuseni- flaier näeb vildakas välja, tekst jookseb üle plakati äärte, kujundatud reklaami on võimatu lugeda või värvid on hoopis teistsugused kui arvutiekraanil. Paljudel meist on peast läbi käinud mõte: “Aga ekraanil nägi see ju ilus välja!” Lubame, et printer ei pea teie vastu viha, tuleb lihtsalt vältida mõningaid üldlevinud vigu.

Vaatame, millised vead on trükiste kujundamisel kõige levinumad:

1. Puuduvad lõikeala (bleed) ja veerised (margins)

Lõikeala (bleed) on see osa Sinu trükisest, mis laieneb printimisalast välja. Lõikeala olemasolu on vajalik, et vältida lõikamise ebatäpsusest tekkinud valgeid ääri, mis võivad kogu kujunduse väljanägemise rikkuda. Tavaliselt piisab, kui kujundatud trükisefailile lisada 3mm lõikeala.

Veerised (margins) on justkui sisemine raam Sinu trükisele, mis aitab vältida seda, et kujunduse olulised elemendid ei satuks lehe servale liiga ligidale ning ei läheks lõikamise käigus kaotsi.

2. Vale värviprofiil

Lõpetasid just trükise kujundamise ning oled arvutiekraanilt tulemust vaadates väga rahul. Pärast töö printimist näeb aga see hoopis erinev välja- erksad värvid on muutunud igavaks ja tuhmiks. On suur tõenäosus, et kujundasid trükise RGB formaadis, mille tõttu tekkis ka printimisel värvide ebakõla. Trükimaterjalide kujundamisel peaks kasutama hoopis CMYK värviformaati.

Mis on nende formaatide vahe?

Ekraanid kasutavad RGB (red, green, blue) valgust, et ekraanile pilte kuvada. Kuna ekraanist kiirgab välja valgust, siis saab kuvada väga suurt vahemikku erinevaid värve, mida printeriga printides saavutada ei saa.

Printerid kasutavad printimiseks CMYK (cyan, magenta, yellow, and black) värve. Kui kasutad trükise kujundamiseks CMYK värviprofiili, siis saad kindel olla, et töötad vaid värvidega, mida ka reaalselt printida saab. Nii saad juba töö käigus parema ettekujutuse lõpptulemusest.

3. Madal resolutsioon

Kui Sinu trükised jäävad pärast printimist hägused, siis peaksid üle vaatama oma kujunduse resolutsiooni ja DPI (dots per inch). Mida suurem on faili DPI, seda teravam jääb printimisel tulemus. Tavaliselt on trükiste kujundamisel standardiks 300 DPI, aga mõnede suuremate trükiste puhul võib langeda see kuni 150 DPI-ni. Kindlasti tuleb ka tähelepanu pöörata dokumendi resolutsioonile, et saavutada printimiseks õiged dokumendi mõõtmed.

4. Halb kirjastiili ja värvide valik

Tihti tekivad trükiste kujundamisel vead seetõttu, et ei peeta kinni graafilise disaini elementaarsetest reeglitest.
Toome välja mõned vead ning näpunäited nende vigade vältimiseks:

 • Liiga väike tekst
  Väiksemate trükiste puhul ei tohiks kirjasuurus langeda alla 4-6pt.
 • Liiga palju erinevaid kirjastiile
  Ühe kujunduse peal ei tohiks kasutada rohkem kui 3 erinevat kirjastiili. Stiilide üleküllus on segadusse ajav ega näe hea välja.
 • Trükis on äärest ääreni täis kujundatud
  Trükise kujundamisel võib tekkida tahtmine sinna järjest elemente juurde lisada kuni vaba ruum otsa saab. Tegelikult on väga tähtis, et trükise kujundamisel jääks sisu vahele vaba ruumi. See aitab lugeja tähelepanu suunata just sellele, mis on tähtis. Kui trükisel on liiga palju teksti, siis ei leia lugeja kohe vajalikku ülesse.
 • Ei ole tähelepanu pööratud joondamisele
  Terve trükis ei pea olema täielikult sümmeetriline, aga proovi hoida kujundamisel ühtlast stiili ning pane paika mõned reeglid, mida kujundamisel saad järgida. Joondamata kujundus ajab vaataja segadusse ning näeb ebaprofessionaalne välja.
 • Puudub värvikontrast
  Ükskõik kui hea on Sinu sisu, kontrasti puudumine võib rikkuda terve trükise välimuse. Tasub valida sellised värvid, mis on vaataja silmale lihtsasti eristatavad ning sobivad hästi kokku. Kõige lihtsam on kontrollida, kas Sinu kujundatud tööl on piisavalt kontrasti, kui vaatad oma kujundust must-valges formaadis. Kui seal on Sinu trükise elemendid hästi eristatavad, siis on kontrasti osas Sinu töö OK!
Kui Sa ei viitsi oma pead kujunduste loomisega vaevata, siis vali üks Disainify pakettidest, millega saad omale fikseeritud kuutasu eest graafilise disaini assistendi, kes teeb raske töö Sinu eest ära. Vaata Disainfy pakette SIIT.
en_USEnglish